Poznaj historię kryształów, które są z nami od wieków!

Najstarszy znaleziony do tej pory kryształ datuje się na wiek 4,4 miliarda. Badający go naukowcy stwierdzeniem tym, rzucili wyzwanie teoriom na temat wieku ziemi, gdy powstało na niej życie. Kryształem tym jest Cyrkon - jego malutkie okazy zostały wydobyte z kopalni w północno-zachodniej Australii.

Najstarsze udokumentowane dowody wykorzystania kryształów pochodzą z czasów starożytnej Mezopotamii. To właśnie Sumerowie jako pierwsi sięgnęli po kryształy, by wspierać się nimi w czasie obrzędów i ceremonii. Szczególnie upodobali sobie Lapis Lazuli, którego używali do tworzenia biżuterii ochronnej. Istnieją dowody, że by go zdobyć, wyprawiali się w dalekie podróże - w tym aż do odległego o kilka tysięcy kilometrów Afganistanu.

W starożytnej Grecji słowo „kryształ" oznaczało „zamrożone światło" lub "czysty lód". Grecy wierzyli, że Kryształ Górski jest wodą zamarzniętą tak głęboko, że pozostanie ciałem stałym na zawsze. "Ametyst" również pochodzi ze starożytnej greki i oznacza "nieskażony". Ten kamień już wówczas był używany dokładnie tak, jak dzisiaj - pomagał unikać upicia się, a także skutków ubocznych nadmiernego spożycia!

Wykorzystanie Obsydianu datuje się na wczesny okres epoki kamiennej. Jak donoszą źródła wiele kultur mocno związało swój rozwój właśnie ze szkłem wulkanicznym, tworząc z niego przedmioty codziennego użytku oraz artefakty wykorzystywane podczas rytuałów duchowych. Na przykład Majowie używali Obsydianu jako magicznego lustra, aby spojrzeć w przyszłość.

Drzewo Kalpy, które w hinduizmie jest symbolem ofiary złożonej bogom, jest podobno w całości wykonane z kryształów i kamieni. Hinduskie Wedy, starożytne święte teksty, odnoszą się do wielu kamieni i opisują ich moc.

Ciekawostki na temat kryształów z różnych stron świata można przytaczać w nieskończoność. Ale najbardziej fascynujące jest to, że tak wiele kultur rozrzuconych po całym świecie, w mniej więcej tym samym czasie odkryło kryształy i zaczęło korzystać z ich mocy nie wiedząc nawet, że gdzieś, na drugim końcu globu inni ludzie dostrzegają to samo.

Dowiedz się więcej o kryształach, o tym, korzystano z nich w czasach starożytnych, jak korzystać z nich dzisiaj i zamów jeden z naszych Gift Boxów, by poczuć moc kryształów znaną od tysięcy lat!

Odwiedź nasz sklep